До порту "Південний" пройшов суховантаж Navios Sagittarius дедвейтом 75,6 тисячі тонн під прапором Панами, який став першим судном у напрямку цього порту, пропущеним після 2 травня
28.06.2023
Стивідори порту ще в травні звернулися до Президента України Володимира Зеленського від імені 14 найбільших портових операторів порту, де працюють більше, ніж 10 тисяч співробітників, з приводу саботажу «Чорноморської зернової ініціативи» щодо безпечного транспортування зерна та продуктів харчування з українських портів .
Вони звертали увагу, що, починаючи з 29 квітня 2023 року, жодного судна в морський порт «Південний» не було включено до інспекції Спільним координаційним центром в Стамбулі та відповідними інспекційними групами. З трьох українських портів, які зазначені в «Чорноморській зерновій ініціативі», де-факто працювали лише два, - говорилося у зверненні. Представник генсека ООН Стефан Дюжаррік на брифінгу 1 червня повідомив, що Росія повідомила СКЦ про дію обмежень на реєстрацію суден, що прямують до українського порту "Південний", де розташований термінал із перевалювання аміаку, доки не відновиться експорт російського аміаку.
Свою думку про те, що відбувається з транспортуванням українського зерна через Чорне море висловив для oko.press Андрій Клименко, керівник Інституту стратегічних чорноморських досліджень. Він говорить про те, що Російська Федерація дуже активно будує на своїй території трубопровід до порту Тамань, який розташований навпроти Керченського півострова. Восени там має запрацювати термінал аміаку з Тольятті, тому для Росії вимога відновити аміакопровід Тольятті до Одеси є політичною умовою, а не економічною. Чому вони хочуть це зробити? Траса аміакопроводу Тольятті – Одеса заходить на територію України в Куп’янському районі. Його перша ділянка проходить паралельно лінії фронту. Аміак – це рідина, яка вибухає від маленької іскри, тому для відновлення роботи аміакопроводу мають припинитися бої, потрібне перемир’я. Припинення вогню означатиме паузу для Росії, щоб відновити втрати, а потім відновити наступ.
Україна на це погодиться, і у цьому питанні Україну підтримують друзі по всьому світу.